Cigánka 3, dec.2011

Cigánka 3

Výlety za jaskyňami a prírodou. Posledne boli Vestenické jaskyne. Začiatok decembra ideme znova ale teraz na kopáčsku akciu. Peťo, Roman, už ide aj dedo Vlado, Miňo a Tomi na akcie stále chodievajúci. Ale, na naše pozvanie máme návštevu. Mládež, nech ide s nami do prírody a jaskýň. Na železničnú stanicu, kde čakáme, prichádza Ivka Rudzanová s kamoškou Mirkou Gregušovou a ešte pozvanie prijal aj Vladko Chlapeček. So sebou máme aj nášho jazvečíka Bobíka. Zo stanice ideme do Ráztočna autobusom pretože na trati je výluka. Dedinou pomaly kráčame a pri Ráztočianskej vyvieračke nás čakajú Janka z Rajca, už je na našej štvrtej, spoločnej akcii a s kamarátom Jozefom. Ideme k vyvieračke, krátka prednáška o krase a jaskyniach. Pomaly dolinou stúpame na cestu a potom dolinou medzi skalnými stenami až pri ceste pod Cigánkou 1. Cez lesík stúpame k prístrešku nad Cigánkou 3. Oddych a kecámne. Počasie je mizerné, hmla, bola aj pri vyvieračke. Takže výhľad na Hajskú skalu a Bôrový vrch nebol žiadny. Prezliekame sa do kombinéz. Aj Janka sa naťahuje do červenej kombinézy, ktorú dostala od nás. No veru veľmi jej to sluší, hotová jaskyniarka. Samozrejme mládež nevydržala a rýchlo sa ponáhľajú do jaskyne. My pripravujeme potrebné veci na kopanie a ťažbu sutiny. Postupne schádzame dole. Peťo ako predseda každému povie čo bude robiť. Predsa je nás tam veľa. Ak počítam sme tam desiati. Janka má za úlohu kopanie sutiny aj s Miňom, chlapci Tomi a Vladko podávajú plné vedrá, na ťažbu lanom sú pripravené Ivka a Mirka no

 

a Peťo spolu ťahame vedrá na prekládku. Dedo Vlado, Roman a Jozef pripravujú drevo na schody a ku koncu ich aj urobia. Janka usilovne kope, okrem kopania pozerá aká sutina jej prejde rukami až potom dá do vedra. Sutinu sypeme na prekládku s tým, že nabudúce ju vyťažíme von. Sem tam zablysne fotoaprát. Treba dokumentačné foto, ale aj taký krásny portrét v jaskyni nie je na zahodenie. Dievčatám sa to veľmi páči. Po chvíľke kopania ideme von, oddych. Vonku kecáme, fotíme sa a zohrievame sa pri ohníčku. Potom znova na kopanie. Dáme ešte zopár kýblov. Je nám veselo, aj kopeme a je sranda. Zábava je na neudržanie. Prestávka v kopaní a mládež si našla inú zábavku, spúšťanie sa po lane puklinou. Niektorí skúšajú aj lezenie na rozpor bez lana. Peťov nový foťák cvaká ostošeť . Všetkym sa to páči. Potom postupne balíme a ideme von. Krátky oddych a v kombinézach zostupujeme dolu svahom k Cigánke 1. Prehliadka jaskyne a pred vchodom je zábavka mládeže v napadanom lístí, krásne fotky.Po chviľke odchádzame dolinou do Ráztočna. Pri vyvieračke nastáva lúčenie. Ešte chviľku kecáme o tom, že nabudúce ideme zas, čakáme na Miňa, pretože musel vybehnúť po zabudnutú pilu pri jaskyni. Rozlúčenie, podanie si rúk a každy musí domov. Myslím si, že akcia bola uchvatná, splnila svoj cieľ. Sondovanie v jaskyni ale aj pre mládež krásny výlet do jaskyne a prírody. A čo nás čaká ? Najbližšie do hôr, do hôr Strážovských.

 

.... ako sa spieva v Kortmanovej pesničke. A to do Četníkovej svadby na Strážove koncom decembra. Všetci sa tešíme na spoločný výlet za jaskyňami.